Kaczeńce

bukiecik kaczeńców z wiórków osikowych

Wiosna nieśmiało zagląda do okien, a kaczeńce są jednymi z pierwszych kwiatów, które cieszą oko po srogiej zimie. Nasz osikowy bukiecik może nie jest żywy, ale przyznacie, że piękny 🙂

Kwiaty na plakacie Waldemara Świerzego

Plakat przedstawiajact kolorowe kwiaty. Autor - Waldemar Świerzy
Gdy dzięki protekcji Janiny Orynżyny stolica spojrzała przyjaznym okiem na kwiaty z wiórków osikowych, pewnych procesów nie dało się już zatrzymać. Wystawa “Kwiaty dla Warszawy” w 1965 uruchomiła machinę, która przez około dwadzieścia lat sprawnie działała i wytwarzała wciąż nowe wzory. Pojawiły się ozdoby klejone, których do tej pory ośrodek nie produkował. Wprowadzono innowacje w sposobie farbowania wiórów, zaczęto stosować nowe odcienie, powstałe dzięki eksperymentom w łączeniu barw.
/fragment publikacji do projektu/
Wystawę reklamował plakat autorstwa Waldemara Świerzego.
Źródło zdjęcia – dom aukcyjny Artissima

Dzień stolarza

Starszy meżczyzna przy warsztacie stolarskim.
Dziś świętują wszyscy stolarze, dlatego dzielimy się zdjęciem z warsztaty wspaniałego Pana Stanisława Kaczorowskiego. Dzięki niemu będziecie mogli zobaczyć, jak z balika cięto łyka.
Wszystkiego dobrego drodzy stolarze 🙂
Okoliczni stolarze, z racji swojej profesji, znali najlepiej tajniki drewna. W temacie wiórów mieli doświadczenie, gdyż współpracowali z hutą szkła w Zawierciu, dla której wykonywali je jako materiał opakunkowy szklanych wyrobów. W przekazie ustnym, dotyczącym stolarzy z Koziegłów, pozostało nazwisko braci Słocińskich. Wspomina o nich Leokadia Mer (rocznik 1912) podczas badań przeprowadzonych w latach 80. XX wieku. Starszy z nich, Jan, prowadził warsztat stolarski, w którym wykonywał trumny oraz meble. Pomagał mu Władysław, stolarski samouk. Ich warsztat nie wyróżniał się niczym szczególnym, swoją pracę opierali o wykorzystanie hebla z dwoma rączkami po bokach. Takim strugiem pracowały dwie osoby – jedna popychała go po baliku, druga, trzymając za rączki, pociągała go do siebie. W ten sposób strugano wióry do pakowania szkła, które nie nadawały się do wykonywania plecionki. Konieczna była modernizacja warsztatu i dostosowanie go do potrzeb rękodzielników.
/fragment publikacji do projektu/

Ten sławny kogucik

Fotografia czarno-biała prezentująca dziecko z osikowym kogucikiem
Twórczynie zapraszane były również na konkursy organizowane poza siedziba spółdzielni „Zawada”. W przeglądzie “Kwiaty dla Polski Ludowej” w 1974 roku zdobyły aż trzynaście trzecich nagród, każda po czterysta złotych. Chcąc uhonorować tak spektakularny sukces „Zawady”, „Cepelia” zdecydowała o przyznaniu, w podzięce za przygotowanie i zaangażowanie, nagród dla prezesa spółdzielni oraz kierownika do spraw technicznych w wysokości ośmiuset złotych dla każdego z nich. „Cepelia” w tym samym roku wystosowała również pismo do zarządu spółdzielni, chwaląc osiągnięcia konkursowe oraz doceniając trud w rozwój wzornictwa z wiórów osikowych. Dokument, podpisany przez samego prezesa Tadeusza Więckowskiego, niesie ze sobą również prośbę o rozszerzenie asortymentu wzorów o wiórkowe koguty. Prośba „góry” została spełniona, a wiórkowe koguty stały się jednym z najpopularniejszych motywów realizowanych przez chałupników i, obok herbu miasta, symbolem Koziegłów.
/fragment publikacji do projektu/

Farbowanie wiórków

Na zdjeciu barwione wiórki osikowe, miska metalowa z czerwoną farbą, oraz barwniki w proszku w słoikach

W każdym warsztacie znajdowało się wydzielone miejsce, w którym kobiety farbowały wiórki. Miski, miednice, garnki były pojemnikami, w których mieszano barwniki. Przestrzegano zasady, że w danym naczyniu mieszano zawsze jeden i ten sam kolor, aby zapobiec niekontrolowanemu łączeniu barw. Farby rozpuszczano we wrzącej wodzie z dodatkiem octu, aby kolor był trwały, a ilość proszku, który wsypywano do naczynia, miała wpływ na intensywność uzyskanego koloru. Farbowano powiązane w pęczki wióry, wyplecione sztuczki, a także gotowe już wyroby, jak kapelusze. Zabarwione drewno suszono w zaciemnionym miejscu, na powietrzu lub w ciepłym pomieszczeniu. Właściwe wysuszenie wiórków było zadaniem kluczowym, gdyż zawilgocone mogły zapleśnieć.

/fragment z publikacji do projektu/

Dzień Kobiet

Kubiet z kolorowych kwiatków z wiórków osikowych

Drogie Panie! Dzień Kobiet zawsze zapełnia kolorami nawet najbardziej szary, zimowy dzień. Dziś u nas co prawda słońce pięknie świeci, za to kwiatów wokół próżno szukać. Przesyłamy Wam wiec wirtualnie ten osikowy bukiet i myślimy o Was ciepło. ❤❤❤❤❤❤❤❤

Dzień kota

KOt wykonany z kolorowych wiórków osikowych

17 lutego świętują wszystkie koty. Nasz,  piękny i kolorowy, macha do was osikowym wąsikiem. Miłego kociego dnia 😀

Teresa Kaczorowska – 1939-2021

Kobieta z wiórkowym kogutem w rękach
Ze smutkiem informujemy o śmierci niezwykłej twórczyni, Teresy Kaczorowskiej. Jeszcze we wrześniu miałyśmy okazję spotkać się z Panią Teresą i porozmawiać na temat projektu. Nagrałyśmy jej wypowiedzi, zarejestrowałyśmy plecenie kwiatków z wiórów osikowych. Odeszła jedna z ostatnich skarbnic wiedzy na temat wytwórczości koziegłowskiej.
Teresa Kaczorowska (1939-2021) była jedną z najbardziej utytułowanych i zasłużonych twórczyń ludowych naszego regionu. Wzory ozdób z wiórów osikowych jej autorstwa były powielane na szeroką skale i trafiały w ręce amatorów rękodzieła w kraju i zagranicą. Prezentowała swoje prace na wystawach w Belgii, Holandii i Szwecji.
Rodzinie i bliskim składamy serdeczne kondolencje.
Spoczywaj w pokoju 💔

Kwiaty dla Warszawy

Kolorowy wieniec z kwiatów wykonanych z wiórów osikowych

O tym, że w Koziegłowach się plecie stolica dowiedziała się w 1965 roku za sprawą wystawy “Kwiaty dla Warszawy”. Ta niezwykła ekspozycja powstała z okazji 700-lecia Warszawy z inicjatywy Cepelii oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zdjęcie pochodzi z warszawskiego tygodnika ilustrowanego “Stolica” i przedstawia wieniec wykonany z osikowych kwiatów. W jego środku znajduje się wieniec żywiecki.

Wiórki w obiektywie

Ozdoba z wiórów osikowych podczas sesji fotograficznej. Nazdjeciu widoczne - aparat, lampy oraz kolorowy kwiat z osiki

Powoli kończymy fotografowanie obiektów, które wezmą udział w projekcie. Optymistycznie patrzymy w przyszłość i czerpiemy pozytywną energię z niezwykle barwnych wiórków osikowych 🥰